Wybieramy folie tunelowe – czy ich kolor ma wpływ na wysokość plonu?

Wybieramy folie tunelowe – czy ich kolor ma wpływ na wysokość plonu?

Wybieramy folie tunelowe – czy ich kolor ma wpływ na wysokość plonu?

Folie tunelowe służą do pokrywania złożonych konstrukcji przeznaczonych do uprawy warzyw, owoców i kwiatów. Ich zadaniem jest zapewnienie nasadzeniom odpowiednich warunków do szybkiego wzrostu i osiągnięcia odpowiednich parametrów. Folie tunelowe oferowane są w różnych kolorach, jednocześnie mogą pochodzić z różnych surowców. Producenci rozróżniają folię tunelową oryginalną oraz folię tunelową recyclingową. Do najpopularniejszych foli tunelowych zalicza się transparentną, białą i czarną, ale na rynku można również znaleźć folie niebieskie i zielone. Jakby na tym poziomie wybór nie był dostatecznie trudny, jako ogrodnicy zainteresowani uzyskaniem jak najwyższego plonu handlowego musimy jeszcze podjąć decyzję dotyczącą tego, jak grubą folię tunelową wybierzemy i o jakiej przepuszczalności promieniowania UV.

W praktyce większość plantatorów  sięga po sprawdzone rozwiązania, których efektywność udało mi się potwierdzić metodą prób i błędów, popartą doskonałą znajomością potrzeb uprawianych roślin. Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z uprawami tunelowymi, wybór folii może nam nastręczyć pewnych trudności, ale nie musi. Większość producentów dobrych foli tunelowych w specyfikacji produktu wskazuje do jakich upraw dany rodzaj folii sprawdzi się najlepiej. Oczywiście, z czasem możemy dojść do nieco innych wniosków, jednak przestrzeganie zaleceń producenta foli w początkowej fazie upraw tunelowych z pewnością nie zaszkodzi. Dodatkowo, wybierając folię na tunel możemy skorzystać z doświadczeń i obserwacji innych ogrodników i plantatorów.

Tunelowe uprawy sałaty – kolor folii a plon handlowy

Wśród wyników badań prowadzonych na foliach tunelowych w różnych kolorach możemy natknąć się m.in. na badania dotyczące wpływu koloru folii tunelowej na uprawę sałaty. Badaniu poddano folię transparentną, białą i czarną biorąc pod uwagę zarówno produkt oryginalny, jak i recyclingowy. Od razu powiedzmy sobie, że pochodzenie surowca nie miało żadnego wpływu na wysokość plonu. W praktyce folie oryginalne i recyclingowe zapewniały bardzo zbliżone warunki do wzrostu roślin, co przełożyło się na porównywalny efekt uprawy. Nieco inaczej sprawy miały się z kolorystyką folii. We wnioskach z badań możemy przeczytać, że największy plon przyniosły uprawy spod folii transparentnej. Było to spowodowane przede wszystkim dostępem do światła słonecznego. Jednocześnie wyniki upraw spod foli białej i czarnej były porównywalne i zostały zakwalifikowane jako bardzo wysokie. To potwierdza, że korzystanie z foli tunelowych zgodnie ze wskazaniem producenta przekłada się na uzyskanie bardzo dobrych wyników, które możemy poprawiać w miarę poznawania rozwiązań dostępnych na rynku i ich testowania.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl