Blog

Jaki wąż ogrodowy kupić?
Jaki wąż ogrodowy kupić?

Wąż ogrodowy jest niezbędny w każdym domu. Wąż można podłączyć do kranu lub zbiornika na deszczówkę, a nawet pompy zanurzonej w studni. Zastosowań węża ogrodowego jest nieskończenie wiele — z jego pomocą można podlać trawnik i rośliny w ogrodzie, umyć samochód oraz kostkę brukową. Pozostaje tylko pytanie, jaki wąż ogrodowy warto kupić?

czytaj całość »
Jak zabezpieczyć uprawy przed kretami?
Jak zabezpieczyć uprawy przed kretami?

Siatki na krety to skuteczny sposób ochrony upraw nie tylko przed kretami, ale także innymi gryzoniami. Pomimo że krety to pożyteczne stworzenia, ponieważ drążąc podziemne tunele, spulchniają glebę i żywią się owadami oraz pędrakami, to ich działalność może zaszkodzić korzeniom roślin. Poza tym charakterystyczne kopce usiane po całym ogrodzie niszczą estetykę trawnika oraz nie wpływają dobrze na uprawy. Kret w ciągu godziny może wydrążyć nawet 15-metrowy tunel w poszukiwaniu pożywienia, czyli dżdżownic i larw.

czytaj całość »
Jakie zalety mają opielacze ręczne do warzyw?
opielacz do warzyw

Uzyskiwanie dobrych plonów wymaga starannego dbania o uprawiane rośliny. Poza zapewnieniem odpowiednich nawozów i właściwym przygotowaniem podłoża nie można też zapomnieć o nawadnianiu oraz kluczowej walce z chwastami. Wśród metod, które cieszą się coraz większą popularnością, na uwagę zasługuje przede wszystkim efektywne, tanie i ekologiczne mechaniczne pozbywanie się niechcianych roślin z użyciem opielacza do warzyw. Przekonaj się, jak działa sprzęt tego rodzaju i zapoznaj się z jego najważniejszymi zaletami.

czytaj całość »
Gdzie sprawdzi się doskonale piec szamotowy koza?
Gdzie sprawdzi się doskonale piec szamotowy koza?

Piec szamotowy koza to piec wolnostojący, który stanowi doskonałą alternatywę dla kominków przeznaczonych do zabudowy. Ogromną zaletą pieców typu koza jest brak konieczności wykonywania skomplikowanego montażu. Poza tym piece te nie zajmują sporej ilości miejsca, więc są idealnym rozwiązaniem do niewielkich przestrzeni. Piece szamotowe doskonale sprawdzą się w małych domach całorocznych i w domach letniskowych. Mogą być głównym źródłem ciepła lub stanowić uzupełnienie dla instalacji centralnego ogrzewania, na przykład na gaz.

czytaj całość »
Gdzie można stosować nawadnianie kropelkowe?
Gdzie można stosować nawadnianie kropelkowe?

Woda należy do podstawowych składników niezbędnych do wzrostu roślin. Ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniego nawodnienia musi ona z reguły być dostarczana dodatkowo poza tą, która pochodzi z opadów. Wśród sposobów automatycznego nawadniania szczególną popularnością cieszą się linie kroplujące, które oferują znaczną redukcję zużycia wody oraz precyzję dawkowania. Przekonajmy się, jak wygląda system nawadniania kropelkowego oraz zobaczmy, gdzie się sprawdzi.

czytaj całość »
Jak prawidłowo położyć czarną agrowłókninę?
czarna agrowłóknina

Uprawa roślin ozdobnych i użytkowych wymaga dużego nakładu pracy oraz odpowiedniego przygotowania podłoża, a także licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Sposobem na ułatwienie sobie zadania jest korzystanie z rozwiązań wspomagających rozwój roślin i zmniejszających liczbę zadań, które trzeba wykonać. Jednym z materiałów, które mogą być użyteczne, okazuje się czarna agrowłóknina. Przekonajmy się, czym jest i do czego służy i w jaki sposób się jej prawidłowo używa.

czytaj całość »
Gdzie sprawdzi się automatyczny system nawadniania?
Gdzie sprawdzi się automatyczny system nawadniania?

Prawidłowy rozwój roślin jest uzależniony od tego, czy będą miały zapewnione optymalne warunki wegetacji, a więc podłoże bogate w podstawowe substancje odżywcze, odpowiednie dla danego gatunku nasłonecznienie, a także właściwie dostosowaną do potrzeb ilość wody. Docierająca bezpośrednio do korzeni, a częściowo również liści przenosi ona konieczne roślinie związki oraz staje się jednym z głównych składników jej masy, warunkując zachodzenie kluczowych procesów życiowych. Sposobem na dostarczenie uprawom wody w odpowiednich dawkach jest podlewanie, które jednak już przy niewielkich powierzchniach jest czasochłonne. 

czytaj całość »
Poznaj typy zraszaczy ogrodowych
Poznaj typy zraszaczy ogrodowych

Uprawa roślin niezależnie od ich rodzaju wiąże się z koniecznością zapewnienia im optymalnych warunków do wzrostu. Wśród najważniejszych czynników znajdzie się dobre przygotowanie gleby, jeżeli chodzi o jej strukturę i zawartość składników odżywczych oraz poziom pH, a także prawidłowe nawożenie oraz co najistotniejsze – zagwarantowanie właściwej ilości wody, będącej kluczowym elementem decydującym o rozwoju roślin, ich wybarwieniu, wielkości oraz barwie i podatności na działanie szkodników. Sposobem na jej dostarczenie będzie zastosowanie systemu nawadniania. Jedną z wybieranych metod jest użycie odpowiednich zraszaczy ogrodowych. Przekonajmy się, jakie rozwiązania są dostępne w tym obszarze i kiedy się sprawdzą.

czytaj całość »
Jak zabezpieczyć system nawadniania przed zimą?
Jak zabezpieczyć system nawadniania przed zimą?

Urządzenia służące do podlewania to wielkie ułatwienie dla każdego, kto zajmuje się pielęgnowaniem roślin. Sprzęt tego rodzaju musi jednak zostać odpowiednio zabezpieczony przed nadejściem zimy, w przeciwnym razie może ulec zniszczeniu. Największym zagrożeniem jest woda, która zamarzając, zwiększa swą objętość i może uszkadzać zawory, pompy i używane rury. W niebezpieczeństwie znajdą się także elementy wykonane z tworzyw sztucznych oraz gumy, które mogą pękać na mrozie. Metody ochrony, jakie można zastosować w przypadku tradycyjnych i automatycznych systemów nawadniania, są stosunkowo proste. Przekonajmy się, co trzeba zrobić.

czytaj całość »
Jak dobrać odpowiedni zraszacz do ogrodu?
Jak dobrać odpowiedni zraszacz do ogrodu?

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na rozwój roślin jest odpowiednia dostępność wody. W większości przypadków zasoby naturalnie zmagazynowane w podłożu okazują się niewystarczające. Sposobem na łatwe i równomierne dostarczanie uprawianym roślinom wody jest skorzystanie ze zraszaczy ogrodowych. Przekonajmy się, z czego powinien składać się system nawadniania i sprawdźmy, jakie są rodzaje zraszaczy ogrodowych.

czytaj całość »
Jak dobrze nawadniać ogrody?
Jak dobrze nawadniać ogrody?

Podlewanie ogródka do niedawna kojarzyło się z używaniem konewki lub podłączeniem odpowiedniej końcówki do ogrodowego węża. Dziś można skorzystać z rozwiązań, które znacznie przyspieszają i usprawniają ten proces. Automatyczne systemy nawadniania sprawdzą się w każdym przydomowym ogrodzie niezależnie od jego powierzchni czy rodzaju posadzonych roślin. Przekonajmy się, co warto wiedzieć o automatycznym podlewaniu.

czytaj całość »
Obrzeża trawnikowe z tworzyw sztucznych – wygodna alternatywa dla zbrojonych krawężników
Obrzeża trawnikowe z tworzyw sztucznych – wygodna alternatywa dla zbrojonych krawężników

Obrzeża trawnikowe z tworzyw sztucznych – wygodna alternatywa dla zbrojonych krawężników

Dawniej w na działkach rekreacyjnych grządki i rabaty kwiatowe wytyczało się głównie przy pomocy zbrojonych krawężników z betonu. Ich zaletą była trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz degradujący wpływ czynników zewnętrznych. Po stronie minusów tego rozwiązania można wymienić ograniczoną mobilność obrzeży trawnikowych – betonowe krawężniki są bardzo ciężkie – oraz problemy z ich utylizacją. Popularyzacja tworzyw sztucznych doprowadziła do sytuacji, w której lekkie obrzeża trawnikowe wyparły stare krawężniki, pozwalając uzyskać doskonały efekt wizualny, przy jednoczesnym ograniczeniu wysiłku związanego z instalowaniem obrzeży. Nowoczesne obrzeża z lekkich materiałów są dostępne w szerokiej gamie stylistycznej i kolorystycznej. W zależności od naszych indywidualnych preferencji możemy sięgnąć po ozdobne palisady, kratki trawnikowe oraz elastyczne taśmy.

czytaj całość »
Jaki wąż ogrodowy wybrać?
Jaki wąż ogrodowy wybrać?

Jaki wąż ogrodowy wybrać?

Ogrodnicy amatorzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z działkami rekreacyjnymi i uprawami roślin, warzyw i owoców często nie spodziewają się, że oferta węży ogrodowych jest aż tak bogata i zróżnicowana. Jaki wąż ogrodowy wybrać? – pytają sami siebie, starając się wywnioskować czym różnią się poszczególne przewody.

czytaj całość »
Wybieramy folie tunelowe – czy ich kolor ma wpływ na wysokość plonu?
Wybieramy folie tunelowe – czy ich kolor ma wpływ na wysokość plonu?

Wybieramy folie tunelowe – czy ich kolor ma wpływ na wysokość plonu?

Folie tunelowe służą do pokrywania złożonych konstrukcji przeznaczonych do uprawy warzyw, owoców i kwiatów. Ich zadaniem jest zapewnienie nasadzeniom odpowiednich warunków do szybkiego wzrostu i osiągnięcia odpowiednich parametrów. Folie tunelowe oferowane są w różnych kolorach, jednocześnie mogą pochodzić z różnych surowców. Producenci rozróżniają folię tunelową oryginalną oraz folię tunelową recyclingową. Do najpopularniejszych foli tunelowych zalicza się transparentną, białą i czarną, ale na rynku można również znaleźć folie niebieskie i zielone. Jakby na tym poziomie wybór nie był dostatecznie trudny, jako ogrodnicy zainteresowani uzyskaniem jak najwyższego plonu handlowego musimy jeszcze podjąć decyzję dotyczącą tego, jak grubą folię tunelową wybierzemy i o jakiej przepuszczalności promieniowania UV.

czytaj całość »
Dbamy o zielony dywan w naszym ogrodzie
Dbamy o zielony dywan w naszym ogrodzie

Dbamy o zielony dywan w naszym ogrodzie – garść powodów, dla których warto postawić automatyczne nawadnianie trawnika

Sekretem pięknego, soczyście zielonego trawnika jest jego odpowiednie nawodnienie. Niestety ręczne podlewanie trawnika okazuje się nie tylko czasochłonne, ale i nieefektywne. W miejscach, do których nie docieramy z wężem ogrodowym trwa schnie i żółknie, podczas gdy miejsca szczególnie obficie podlewane są narażone na inwazję mchów i porostów, które w sposób szczególny lubią wilgotną glebę. Jak prawidłowo nawadniać trawnik? Czy automatyczne nawadnianie trawnika musi być kosztowne? Jak stworzyć własny system nawadniania tak, żeby odpowiadał on na indywidualne potrzeby roślin? 

czytaj całość »
Geowłóknina drenażowa - właściwości nie dla każdego i nie na każdą okazję
Geowłóknina drenażowa - właściwości nie dla każdego i nie na każdą okazję

Geowłóknina drenażowa - właściwości nie dla każdego i nie na każdą okazję

Geowłókniny są bardzo często mylone z agrowłókninami, podczas gdy w rzeczywistości są to tkaniny o odmiennej budowie i przeznaczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że geowłóknina drenażowa może znaleźć zastosowanie w naszym ogrodzie, a będąc bardziej precyzyjnym na naszej działce. Czym jest geowłóknina drogowa i do czego powinna być wykorzystywana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

czytaj całość »
Najmocniejsza w swojej klasie – plandeka budowlana PCV
Najmocniejsza w swojej klasie – plandeka budowlana PCV

Najmocniejsza w swojej klasie – plandeka budowlana PCV

Są takie sytuacje, w których standardowe zabezpieczenie okazuje się niewystarczające. Wówczas najlepiej sięgnąć po lidera rynku, który obok wszechstronności aplikacji zapewnia bezkonkurencyjne parametry użytkowe i podwyższoną trwałość oferowanych rozwiązań. Jednym z takich liderów na rynku plandek jest profesjonalna plandeka budowlana, z właściwości której skorzystać możemy nie tylko na placu budowy.

czytaj całość »
Mocna plandeka to coś, co warto mieć zawsze pod ręką
Mocna plandeka to coś, co warto mieć zawsze pod ręką

Mocna plandeka to coś, co warto mieć zawsze pod ręką

Nie tylko w warunkach uprawy zdarzają się sytuacje, w których wytrzymała plandeka okazuje się rozwiązaniem na wagę złota. Dlaczego warto mieć ją zawsze pod ręką? Odpowiedzi na to pytanie dostarczy poniższy artykuł, w którym wskażemy te bardziej i mniej popularne zastosowania plandeki z tworzywa sztucznego.

czytaj całość »
px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl