Jak dobrać odpowiedni zraszacz do ogrodu?

Jak dobrać odpowiedni zraszacz do ogrodu?

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na rozwój roślin jest odpowiednia dostępność wody. W większości przypadków zasoby naturalnie zmagazynowane w podłożu okazują się niewystarczające. Sposobem na łatwe i równomierne dostarczanie uprawianym roślinom wody jest skorzystanie ze zraszaczy ogrodowych. Przekonajmy się, z czego powinien składać się system nawadniania i sprawdźmy, jakie są rodzaje zraszaczy ogrodowych.

Systemy podlewania roślin i rodzaje zraszaczy

Problem dostarczania roślinom wody można rozwiązać, korzystając z różnych dostępnych akcesoriów. Do najprostszych należy podlewanie ręczne, co jest dość proste przy użyciu ręcznych zraszaczy, zasilanych z typowego węża ogrodowego. Taka metoda sprawdzi się jednak tylko na mniejszych powierzchniach. Jeśli teren do podlania będzie większy, lepszym wyjściem okaże się użycie zraszaczy przenośnych lub budowa instalacji automatycznej. Zraszacze przenośne mogą być ustawiane na szerokich podstawach albo wbijane w podłoże z użyciem specjalnych szpilek. Na ogół podłącza się je do zewnętrznych hydrantów ogrodowych, a przy użyciu właściwe dobranych rozdzielaczy można korzystać z kilku urządzeń jednocześnie. W przypadku systemów automatycznych niezbędna będzie oddzielna instalacja z pompą, filtrem, sterownikiem oraz odpowiednimi rurami.

Typy zraszaczy i ich funkcjonalność 

Rodzaj zraszacza jest związany zarówno z jego konstrukcją, jak i obszarem, jaki można z jego pomocą nawadniać. Do najpopularniejszych należą proste zraszacze rotacyjne, które są w stanie podawać wodę na planie okręgu, idealne do mniejszych działek. Kolejnym rozwiązaniem są zraszacze podlewające obszar prostokątny, ponieważ łatwiej uniknąć wówczas podawania zbyt dużej ilości wody w jedno miejsce. Wśród konstrukcji umożliwiających podlewanie terenu o kształcie prostokąta znajdą się zraszacze obrotowe z mechanizmem turbinowym lub bijakowym. Na mniejszych działkach sprawdzą się dobrze zraszacze wahadłowe. Wśród najważniejszych parametrów zraszacza znajdzie się jego zasięg oraz możliwości jego regulacji.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl