Siatki na krety to skuteczny sposób ochrony upraw nie tylko przed kretami, ale także innymi gryzoniami. Pomimo że krety to pożyteczne stworzenia, ponieważ drążąc podziemne tunele, spulchniają glebę i żywią się owadami oraz pędrakami, to ich działalność może zaszkodzić korzeniom roślin. Poza tym charakterystyczne kopce usiane po całym ogrodzie niszczą estetykę trawnika oraz nie wpływają dobrze na uprawy. Kret w ciągu godziny może wydrążyć nawet 15-metrowy tunel w poszukiwaniu pożywienia, czyli dżdżownic i larw.
Jak pozbyć się kretów?
Warto wiedzieć, że krety są pod ochroną i jest ich stosunkowo mało, dlatego walcząc z tymi gryzoniami, należy stosować metody, które nie doprowadzą do ich śmierci. Kretów nie można zatem zabijać, ale można zablokować dostęp do swojej posesji – do tego celu służą siatki na krety. Są to elementy wykonane z tworzywa sztucznego, najczęściej polipropylenu, które układa się pod warstwą darni. Siatki są całkowicie odporne na warunki glebowe i zmienne czynniki atmosferyczne, a więc nie niszczeją w ziemi i przez wiele lat mogą skutecznie chronić trawnik, rabaty kwiatowe czy też warzywny ogródek przed destrukcyjną działalnością kretów. Siatki wzmacniają system korzeniowy, który przenika przez oczka w głąb gleby, dzięki czemu podłoże staje się bardziej zwarte i stabilne.
Jak zamontować siatkę na krety?
Siatka powinna być rozłożona 10 cm poniżej trawnika, a poszczególne pasy należy układać na zakładkę. Przy montażu siatki warto zastosować kołki, zwłaszcza w miejscach łączeń. W przypadku upraw siatka powinna zostać zamontowana nieco głębiej, najlepiej 30 cm poniżej powierzchni. Dzięki siatce kret nie będzie mógł przebić się na powierzchnię w celu zaczerpnięcia powietrza, a więc będzie zmuszony do drążenia tunelu w innym miejscu.