Czy taśma kroplująca przyda się w amatorskiej uprawie roślin?

Czy taśma kroplująca przyda się w amatorskiej uprawie roślin?

Czy  taśma kroplująca przyda się w amatorskiej uprawie roślin?

W zależności od zastosowanych komponentów systemy nawadniania kropelkowego roślin można podzielić na systemy nawadniania:

  • taśmami kroplującymi,
  • liniami kroplującymi,
  • kroplownikami indywidualnymi.

Ich zadaniem jest nawadnianie upraw sezonowych polowych. Kroplowe nawadnianie roślin polega na dystrybucji wody w małych, precyzyjnie określonych dawkach wprost w okolice sfery korzeniowej rośliny. To umożliwia skuteczne nawodnienie, przy jednoczesnej wysokiej oszczędności wody. Taśma kroplująca jest narzędziem odpowiednim do nawadniania roślin jednorocznych i dwuletnich. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

Taśma kroplująca do ogrodu

W praktyce taśmy kroplujące oraz inne systemy kropelkowego nawadniania roślin stosuje się przede wszystkim w uprawach polowych, a więc wszędzie tam, gdzie ze względu na duży areał pola uprawnego ręczne nawadnianie roślin byłoby zbyt czasochłonne i generowało zbyt wysokie zużycie wody. W warunkach ogrodu rekreacyjnego, w którym uprawiamy sezonowo warzywa i owoce taśmy kroplujące mogą się sprawdzić, ale nie muszą. Wszystko tak naprawdę zależy od skali naszej uprawy oraz rodzaju nasadzeń. Truskawki, pomidorki koktajlowe czy ogórki równie dobrze poradzą sobie jeśli będziemy je regularnie podlewać konewką. Jeśli jednak z jakiś względów nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym uprawom regularnej opieki, nawadnianie kropelkowe może je uratować przed wyschnięciem podczas wyjątkowo suchego lata. I choćby z tego względu warto się zastanowić nad tym, czy nie zainwestować w taśmę kroplującą. Taśmy kroplujące na ogół użytkowane są przez klika sezonów i zmieniane wraz ze zmianą uprawy, co w przypadku upraw rekreacyjnych nie jest warunkiem. Z zalet taśmy kroplującej możemy więc korzystać przez wiele lat i nie martwić się o to, czy nasze sadzonki przetrwają kolejny suchy dzień.

Zalety nawadniania kropelkowego

Niezależnie od tego, czy nawadnianie kropelkowe stosujemy w przypadku dużej uprawy czy uprawy rekreacyjnej, wybierając wysokiej jakości taśmy kroplujące możemy liczyć na:

  • najwyższą jakość plonów,
  • niskie zużycie i równomierne dozowanie nawozów i środków chemicznych,
  • oszczędność wody (proces nawaniania nie wiąże się w tym przypadku ze stratami medium nawadniającego),
  • ograniczenie do minimum ryzyka rozprzestrzeniania się chorób roślin,
  • równomierny przepływ wody na całej długości linii nawadniającej.

Dobre jakościowo taśmy kroplujące oferują dodatkowo podwyższoną odporność na zatykanie, dzięki czemu każda roślina jest odpowiednio nawodniona i odżywiona, a cały system nawadniania uprawy funkcjonuje praktycznie bezobsługowo.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl