Geowłóknina drenażowa - właściwości nie dla każdego i nie na każdą okazję

Geowłóknina drenażowa - właściwości nie dla każdego i nie na każdą okazję

Geowłókniny są bardzo często mylone z agrowłókninami, podczas gdy w rzeczywistości są to tkaniny o odmiennej budowie i przeznaczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że geowłóknina drenażowa może znaleźć zastosowanie w naszym ogrodzie, a będąc bardziej precyzyjnym na naszej działce. Czym jest geowłóknina drogowa i do czego powinna być wykorzystywana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Geowłóknina drogowa należy do grupy powszechnie stosowanych materiałów budowlanych reprezentujących rodzinę syntetyków o wysokiej przepuszczalności, stąd nierzadko nazywana jest drenażową. Geowłóknina charakteryzuje się doskonałymi parametrami filtracyjnymi, a także bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, w szczególności rozrywanie i rozciąganie. To wszystko razem sprawia, że jest materiałem chętnie wykorzystywanym podczas konstruowania systemów drenarskich. Ale systemy drenarskie to nie jedyne zastosowania geowłókniny. Na uwagę zasługują także właściwości stabilizacyjne i separacyjne gruntu, dzięki którym materiał jest wykorzystywany jako podłoże pod ścieżki ogrodowe czy podjazdy do garaży. Z jej doskonałych właściwości korzystają także amatorzy oczek wodnych, którzy stabilizują grunt pod sadzawką właśnie geowłókniną drenażową. Ten sam rodzaj włókniny wykorzystywany jest do zabezpieczania gruntu na składowiskach odpadów oraz w przypadku różnego rodzaju zbiorników o dowolnym przeznaczeniu.

Podstawowe funkcje

Można wyróżnić 4 podstawowe funkcje, jakie spełnia geowłóknina. Najpopularniejszą jest oczywiście funkcja drenażowa, warto jednak pamiętać o tym, że zadaniem geowłókniny jest zabezpieczenie gruntu przed erozją (geowłóknina filtracyjna) oraz przemieszczaniem się jego poszczególnych frakcji w miejscach szczególnie narażonych na duże odkształcenia (geowłóknina separacyjno-filtracyjna). Ostatnią funkcją geowłókniny jest ochrona gruntu przed zanieczyszczeniami (geowłóknina ochronna).

Geowłóknina drogowa – nazwa nie wzięła się znikąd

Z doskonałych właściwości geowłóknin bardzo chętnie korzysta również przemysł drogowy. Wodoprzepuszczalność przy jednoczesnej wytrzymałości na przebicia i rozciągania, a zarazem możliwości stabilizacji gruntu czynią geowłókninę drogową podstawowym materiałem konstrukcyjnych przy budowie nowoczesnych dróg. Znajduje ona zastosowanie od niewielkich aplikacji, takich jak wspomniane wyżej podjazdy garażowe na prywatnych posesjach, po aplikacje wielkopowierzchniowe podczas budowy dróg i parkingów. Sukces przedsięwzięcia rozumiany w kategorii trwałości nawierzchni zależy tutaj od prawidłowego doboru materiału, który powinien się charakteryzować odpowiednimi parametrami, także w zakresie dopuszczalnego ciężaru.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl