Fascynujący świat argowłókniny

Fascynujący świat argowłókniny

Wydaje Ci się, że agrowłóknina nie ma przed Tobą żadnych tajemnic? A czy jesteś pewien, że stosujesz ją prawidłowo? W odpowiedzi na ostatnie pytanie z pewnością pomoże lektura poniższego artykułu, w którym zapraszamy wszystkich początkujących hodowców i ogrodników do zapoznania się z fascynującym światem agrowłóknin – tkanin powszechnie stosowanych w ogrodnictwie i rolnictwie w celu ochrony roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz szkodnikami.

Agrowłóknina – to, co powinien wiedzieć każdy

Agrowłóknina jest materiałem produkowanym z włókien polipropylenowych. Charakteryzuje się nieregularną, splątaną strukturą, dzięki czemu pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza i wody. W zależności od wybranego gatunku agrowłókniny oraz sposobu jej aplikacji może ona pełnić funkcję ochronną lub być katalizatorem przyspieszającym wzrost roślin. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian agrowłóknin różniących się od siebie kolorem i parametrami. Nieprawidłowy dobór włókniny do aplikacji może skutkować zmarnowaniem uprawy. Dlatego przed zastosowaniem konkretnego produktu najlepiej zapoznać się z jego specyfikacją.

Białe, czarne i brązowe – agrowłókniny na różne okazje

Podstawowym wyróżnikiem agrowłókniny jest jej kolor. Agrowłókniny do okrywania i osłaniania roślin są na ogół białe, podczas gdy produkty przeznaczone do ściółkowania przeciw chwastom dostępne są w kolorach czarnym i brązowym. Wybierając agrowłókniny białe przeznaczone do okrywania roślin należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale również gramaturę tkaniny. Producenci oferują bowiem agrowłókniny wiosenne, wiosenno-zimowe i zimowe. Różnią się one od siebie grubością i wytrzymałością. Im grubsza jest agrowłóknina, tym wyższą pozwala uzyskać temperaturę, w związku z czym zimą zaleca się stosowanie włóknin o najwyższej gramaturze. Warto również zwrócić uwagę na inne parametry. Istotna jest tutaj przepuszczalność światła oraz wpływ na gospodarkę wodną uprawy. Niektórzy hodowcy obawiają się, że agrowłókniny zimowe o gramaturze równej 50g/m2 charakteryzują się słabą przepuszczalnością światła i wody opadowej, ale obawy te są nieuzasadnione.

Czarne i brązowe – dlaczego warto korzystać z agrowłókniny do ściółkowania?

Ściółkując glebę wzmacniamy system korzeniowy rośliny, tym samym przyspieszając ich rozwój. Wśród włóknin przeznaczonych sensu stricte do ściółkowania znajdziemy tkaniny o różnej gramaturze. Czarna włóknina o gramaturze równej 50g/m2 doskonale nadaje się do zwalczania chwastów i regulowania wilgotności gleby, podczas gdy brązowa tkanina o tej samej gramaturze jest przeznaczona przede wszystkim do zastosowań w ogrodnictwie, zwłaszcza pod iglaki.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl