Dbamy o zielony dywan w naszym ogrodzie

Dbamy o zielony dywan w naszym ogrodzie

Dbamy o zielony dywan w naszym ogrodzie – garść powodów, dla których warto postawić automatyczne nawadnianie trawnika

Sekretem pięknego, soczyście zielonego trawnika jest jego odpowiednie nawodnienie. Niestety ręczne podlewanie trawnika okazuje się nie tylko czasochłonne, ale i nieefektywne. W miejscach, do których nie docieramy z wężem ogrodowym trwa schnie i żółknie, podczas gdy miejsca szczególnie obficie podlewane są narażone na inwazję mchów i porostów, które w sposób szczególny lubią wilgotną glebę. Jak prawidłowo nawadniać trawnik? Czy automatyczne nawadnianie trawnika musi być kosztowne? Jak stworzyć własny system nawadniania tak, żeby odpowiadał on na indywidualne potrzeby roślin? 

Systemy nawadniające – od podstawowych, po automatyczne nawadnianie trawnika

Zanim skoncentrujemy się na zaletach i wadach automatycznego nawadniania trawnika warto pamiętać o tym, że w pełni zautomatyzowane systemy nawadniające to tylko jedna z propozycji i wcale nie musimy z niej korzystać wybierając system nawadniania. Oczywiście automatyczne nawadnianie trawnika jest wygodne i efektywne, jednak o jego instalacji powinniśmy pomyśleć jeszcze na etapie projektowania ogrodu. Bardzo ważne jest bowiem doprowadzenie instalacji do wszystkich miejsc, w który system powinien zraszać trawnik lub rabatki z kwiatami. Tańszym i mniej inwazyjnym systemem jest system bazujący na podłączeniu zraszacza lub emitora kropel do węża ogrodowego, który po zakończeniu podlewania danego obszaru trawnika sami przenosimy dalej. Oczywiście taki system nawadniający wymaga naszego zaangażowania, jednak i jest bardziej efektywny niż samodzielne podlewanie trawnika za pomocą węża ogrodowego.

Jesteśmy „za” – argumenty przemawiające za automatycznym nawadnianiem trawnika

System automatyczny jest kosztowny i stosunkowo skomplikowany w montażu (wymaga przemyślenia i zaprojektowania jeszcze na etapie planowania ogrodu) – to dwa główne argumenty przemawiające na jego niekorzyść. Co jest w stanie je przeważyć tak, żebyś jednak zdecydował się na jego instalację?

Decydując się na elektronicznie sterowany system nawadniania możesz zapomnieć o konieczności regularnego podlewania trawnika, wystarczy że raz zaprogramujesz sterownik a ten, będzie uruchamiał system zgodnie ze wskazanymi parametrami. Drugą zaletą systemu automatycznego jest fakt, iż pozostaje on całkowicie bez wpływu na życie w ogrodzie. Podlewanie możemy zaprogramować na wczesny ranek lub późny wieczór, tym samym cały dzień ciesząc się ogrodem przez cały dzień, bez zakłóceń. Dodatkowo podlewanie wczesnym rankiem lub nocą pozwala zaoszczędzić wodę, poprzez minimalizację strat spowodowanych jej nadmiernym parowaniem w ciągu dnia.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl