Jak zabezpieczyć system nawadniania przed zimą?

Jak zabezpieczyć system nawadniania przed zimą?

Urządzenia służące do podlewania to wielkie ułatwienie dla każdego, kto zajmuje się pielęgnowaniem roślin. Sprzęt tego rodzaju musi jednak zostać odpowiednio zabezpieczony przed nadejściem zimy, w przeciwnym razie może ulec zniszczeniu. Największym zagrożeniem jest woda, która zamarzając, zwiększa swą objętość i może uszkadzać zawory, pompy i używane rury. W niebezpieczeństwie znajdą się także elementy wykonane z tworzyw sztucznych oraz gumy, które mogą pękać na mrozie. Metody ochrony, jakie można zastosować w przypadku tradycyjnych i automatycznych systemów nawadniania, są stosunkowo proste. Przekonajmy się, co trzeba zrobić. 

Jak zabezpieczyć przed zimą tradycyjne systemy zraszaczy?

Użytkownicy, którzy przy podlewaniu ogrodu korzystają z tradycyjnych rozwiązań, a więc różnych rodzajów zraszaczy podłączanych przy zastosowaniu gumowych węży i rozgałęziaczy do jednego lub kilku zaworów mają stosunkowo proste zadanie. Ochrona elementów takiego systemu wiąże się z opróżnieniem jego składników z wody i po wysuszeniu przeniesieniem do budynku gospodarczego. Konieczne będzie zabezpieczenie znajdującego się poza budynkiem kranu. Jeżeli jest on wyposażony w dodatkowy zawór, należy go zamknąć, a kran pozostawić odkręcony. W przypadku, gdy jest to niemożliwe, trzeba obłożyć kran materiałem, który zapobiegnie jego wychłodzeniu, np. specjalnymi matami.

Jak chronić przed mrozem automatyczne systemy nawadniające?

W przypadku automatycznych systemów nawadniających niezbędne okaże się usunięcie z nich wody, operacja te będzie jednak wymagała użycia kompresora wytwarzającego sprężone powietrze. Po podłączeniu urządzenia do zamontowanego rurociągu ciśnienie gazu pozwoli na wypchnięcie wody i osuszenie wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że parametry pracy kompresora należy dopasować do rodzaju urządzeń nawadniających – im mniejsze otwory, przez które wydostaje się woda, tym niższy powinien być poziom ciśnienia. Nie można też zapominać o elektrozaworach i sterownikach – elektronika jest wrażliwa na zmiany temperatury i osadzającą się wilgoć.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl