Poznaj typy zraszaczy ogrodowych

Poznaj typy zraszaczy ogrodowych

Uprawa roślin niezależnie od ich rodzaju wiąże się z koniecznością zapewnienia im optymalnych warunków do wzrostu. Wśród najważniejszych czynników znajdzie się dobre przygotowanie gleby, jeżeli chodzi o jej strukturę i zawartość składników odżywczych oraz poziom pH, a także prawidłowe nawożenie oraz co najistotniejsze – zagwarantowanie właściwej ilości wody, będącej kluczowym elementem decydującym o rozwoju roślin, ich wybarwieniu, wielkości oraz barwie i podatności na działanie szkodników. Sposobem na jej dostarczenie będzie zastosowanie systemu nawadniania. Jedną z wybieranych metod jest użycie odpowiednich zraszaczy ogrodowych. Przekonajmy się, jakie rozwiązania są dostępne w tym obszarze i kiedy się sprawdzą.

 

 

W jakich systemach podlewania wykorzystuje się zraszacze?

Zraszacze to urządzenia, które pozwalają na dostarczanie wody rozbitej na stosunkowo niewielkie krople, które mogą być rozpraszane na dość dużej powierzchni i łatwiej przedostawać się do systemu korzeniowego. Do podlewania można wykorzystywać proste instalacje sprawdzające się na mniejszych powierzchniach w postaci zraszaczy ręcznych, które umożliwiają decydowanie o tym, w jakie miejsce zostanie skierowana woda, wymagają jednak zaangażowania w cały proces. Inną opcją są zraszacze przenośne, które podłącza się do ogrodowych węży i rozstawia w miejscach, które pozwolą na podlewanie bez naszego udziału. Najbardziej zaawansowane są systemy zraszaczy automatycznych, gdzie woda jest podawana w zależności od ustawień sterownika, który je uruchamia.

Podstawowe rodzaje zraszaczy

Wśród zraszaczy można znaleźć wiele rozmaitych konstrukcji. W przypadku zraszaczy ręcznych będą się one różniły wyłącznie rodzajem zastosowanych dysz, w systemach samoczynnych w grę wchodzi także mechanizm ukierunkowywania ich wylotów. Największą popularnością cieszą się zraszacze rotacyjne, które podlewają obszar o kształcie okręgu. Dostępne są także bardziej złożone zraszacze obrotowe, obsługujące teren prostokątny za sprawą mechanizmu bijakowego albo turbinowego. Można również zdecydować się na zraszacze wahadłowe.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl