Jak dobrze nawadniać ogrody?

Jak dobrze nawadniać ogrody?

 

Podlewanie ogródka do niedawna kojarzyło się z używaniem konewki lub podłączeniem odpowiedniej końcówki do ogrodowego węża. Dziś można skorzystać z rozwiązań, które znacznie przyspieszają i usprawniają ten proces. Automatyczne systemy nawadniania sprawdzą się w każdym przydomowym ogrodzie niezależnie od jego powierzchni czy rodzaju posadzonych roślin. Przekonajmy się, co warto wiedzieć o automatycznym podlewaniu.

Jak podlewać rośliny?

Woda jest podstawowym składnikiem wszystkich organizmów żywych, a jej dostarczanie w odpowiednich ilościach jest niezbędne przy każdej uprawie. Różne rośliny mają jednak często odmienne wymagania co do jej ilości, a nawet czasu, w którym będzie ona podawana. Część roślin „lubi” wodę podawaną do systemu korzeniowego, inne „wolą”, gdy krople docierają do liści. Projektując system nawadniania, trzeba więc uwzględnić specyfikę swojego ogrodu, w tym również rodzaj występującego podłoża i jego przepuszczalność.

Z czego składa się system nawadniania?

System nawadniania musi składać się z instalacji, która dostarczy wodę – odpowiedniej pompy wytwarzającej potrzebne ciśnienie, węży, które będą w stanie doprowadzić ją w wybrane miejsca oraz urządzeń, które podadzą ją w formie, która najlepiej pasuje do wymagań rośliny. W rozbudowanych systemach konieczne będzie użycie właściwych filtrów, które zapobiegną blokowaniu się instalacji, a także zaworów sterujących, które skierują wodę do odpowiedniej części ogrodu, jak również sterownika zawiadującego pracą całości i pozwalającego na dobór poszczególnych parametrów podlewania.

Jakie emitery wybrać?

Jednym z najważniejszych elementów systemu podlewania automatycznego będą urządzenia, które dystrybuują wodę tzw. emitery. W zależności od potrzeb mogą to być zraszacze nadziemne statyczne lub rotacyjne, a także zraszacze wysuwane, sprawdzające się znakomicie na trawnikach, ułatwiające ich koszenie. Inną możliwością jest stosowanie mikrozraszaczy, które wytwarzają w pobliżu rośliny mgłę wodną. Użyteczne mogą się także okazać systemy dokorzeniowe dla drzew i krzewów oraz linie kroplujące.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl