Urządzenie ogrodu to nie tylko konieczność doboru odpowiednich roślin, ale także wielu elementów wpływających na wygląd całości oraz ułatwiających zagospodarowanie terenu. Dobrym przykładem mogą być bordery do ogrodu. Przekonajmy się, czym są i zobaczmy, jak można je wykorzystać.
Jaką funkcję pełnią obrzeża ogrodowe?
Obrzeża ogrodowe to elementy, które pozwalają na oddzielenie od siebie różnych rodzajów nawierzchni. W zależności od miejsca, w jakim będą użyte, ich podstawowe zadania mogą być rozmaite. Najczęściej korzysta się z nich do odseparowania od siebie różnych rodzajów roślinności albo roślin i ścieżki. Mogą wówczas stanowić barierę zapobiegającą przerastaniu, a także oddzielać optycznie poszczególne obszary. Bywają też wykorzystywane do zapobiegania rozsypywaniu się kruszywa, którym są wysypane ścieżki albo przeciwdziałać rozciąganiu kory przez silniejsze podmuchy wiatru. Są też używane do wydzielania rabat i klombów, a także wówczas, gdy w grę wchodzi podkreślenie odrębności poszczególnych stref albo stworzenie dodatkowej ozdoby. Obrzeża nierzadko pełnią też funkcję materiału oddzielające różne typy kruszyw, jeżeli korzysta się z nich zarówno na ścieżkach, jak i do ochrony gleby przed działaniem słońca i przesuszaniem.
Jakie są rodzaje obrzeży i jakie mają zalety?
Obrzeża ogrodowe są oferowane w różnych postaciach. Dużą popularnością cieszą się palisady wykonane z tworzywa sztucznego tzw. rollbordery, ukształtowane na podobieństwo płotków z drewna. Poza atrakcyjnym wyglądem oferują możliwość wyraźnego wydzielania poszczególnych stref, cechuje je też wysoka odporność na czynniki mechaniczne oraz trwałość. Sprawdzają się dobrze tam, gdzie konieczne jest utrzymanie materiału napierającego większą masą na tworzoną granicę np. kruszywa wysypywanego na ścieżki. Innym rozwiązaniem są obrzeża w postaci długich taśm z tworzywa. Ich zaletą jest wysoka elastyczność. Występują zarówno w wersjach prostych, jak i falistych, co pozwala na osiąganie różnych efektów wizualnych. Obrzeża typu easy border są mocowane do podłoża specjalnymi kotwami mającymi postać szpilek, które wbija się w grunt. Ułatwia to nadawanie kształtu i pomaga w stabilizowaniu całości. Plusem korzystania z obrzeży z tworzywa jest też możliwość doboru odpowiedniego koloru.