Jak prawidłowo położyć czarną agrowłókninę?

czarna agrowłóknina

Uprawa roślin ozdobnych i użytkowych wymaga dużego nakładu pracy oraz odpowiedniego przygotowania podłoża, a także licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Sposobem na ułatwienie sobie zadania jest korzystanie z rozwiązań wspomagających rozwój roślin i zmniejszających liczbę zadań, które trzeba wykonać. Jednym z materiałów, które mogą być użyteczne, okazuje się czarna agrowłóknina. Przekonajmy się, czym jest i do czego służy i w jaki sposób się jej prawidłowo używa.

Do czego wykorzystywana jest czarna agrowłóknina?

Agrowłóknina to materiał, który jest wykonany z włókien polipropylenowych, które są ze sobą posplatane w celu utworzenia spójnej i wytrzymałej struktury. Jest ona wytwarzana w różnych kolorach, co wiąże się z jej przeznaczeniem. Agrowłóknina biała jest stosowana do zabezpieczania roślin przed skutkami mrozów. Agrowłóknina czarna może być wykorzystywana w zależności od swej grubości do ściółkowania, a także ochrony przed chwastami. W przypadku funkcji związanej ze ściółkowaniem ułożony materiał gwarantuje przenikanie do podłoża wody opadowej, jednocześnie w dużym stopniu ograniczając jej parowanie, przez co pomaga przy utrzymaniu optymalnej wilgotności gleby. Nie przeszkadza w stosowaniu klasycznego nawożenia oraz nie blokuje napowietrzania gleby. Jej struktura utrzymuje materiał użyty do ściółkowania – korę, a przy wyższych grubościach także grysy lub żwiry. Co ważne, wykorzystanie agrowłókniny prowadzi też do wyeliminowania konieczności pielenia przez powstrzymywanie rozwoju chwastów. Wiosną i jesienią jej obecność redukuje wychładzanie podłoża, co sprzyja wydłużeniu okresu wegetacyjnego bez narażania systemu korzeniowego na kontakt z zimnem.

Jak układa się agrowłókninę?

Agrowłóknina czarna jest na ogół dostępna w rolkach o długości 100 metrów, a przeznaczona do mniejszych powierzchni w płachtach mających długość 10 metrów. Można ją układać tylko na odpowiednio przygotowanym podłożu, które powinno być starannie odchwaszczone i spulchnione oraz wyrównane. Pasy agrowłókniny należy umieszczać na podłożu na zakładkę, dobrym pomysłem będzie też użycie specjalnych szpilek albo dociążenie innymi przedmiotami np. kamieniami. Nie można zapomnieć o wykonaniu wycięć na rośliny – nie powinny one jednak być zbyt duże. Warto pamiętać, że nie ma znaczenia, którą stroną materiał zostanie obrócony do podłoża.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl