Gdzie można stosować nawadnianie kropelkowe?

Gdzie można stosować nawadnianie kropelkowe?

Woda należy do podstawowych składników niezbędnych do wzrostu roślin. Ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniego nawodnienia musi ona z reguły być dostarczana dodatkowo poza tą, która pochodzi z opadów. Wśród sposobów automatycznego nawadniania szczególną popularnością cieszą się linie kroplujące, które oferują znaczną redukcję zużycia wody oraz precyzję dawkowania. Przekonajmy się, jak wygląda system nawadniania kropelkowego oraz zobaczmy, gdzie się sprawdzi.

Na czym polega nawadnianie kropelkowe? 

Zasadą działania nawadniania kropelkowego jest dostarczanie niewielkich ilości wody podawanej przez dłuższy czas, dzięki czemu może ona efektywnie wsiąkać w podłoże i przedostawać się do systemu korzeniowego. Może korzystać z kroplowników umożliwiających dobieranie ilości wody w zależności od potrzeb, ale także być złożony z odcinków węża z wykonanymi otworami, które są rozprowadzone przy użyciu trójników, kolanek i złączek pozwalających na pokrycie wybranego obszaru siatką linii dostarczających wodę. W przypadku stosowania nawadniania kropelkowego nie ma niebezpieczeństwa, że woda dostanie się na nadziemne części roślin. 

Jakie są zastosowania nawadniania kropelkowego?

Linie kropelkowe sprawdzają się tam, gdzie ważna będzie oszczędność wody oraz zapewnianie jej dobrego docierania do podłoża. Z systemów nawadniania kropelkowego korzysta się m.in. w uprawach pod osłonami, a więc w szklarniach i tunelach. Jest ono użyteczne w przypadku roślin ozdobnych np. przy żywopłotach i szpalerach iglaków. Może być niezwykle przydatne również wówczas, gdy w grę wchodzą rabaty kwiatowe bądź warzywniki. Technologia ta pozwala na dostarczanie wody poszczególnym roślinom, nie sprawdzi się jednak przy jednoczesnym podlewaniu większych obszarów czy skupisk roślinności.

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl